“Araplardan bahsedilmiyor”

araplardan_bahsedilmiyor_h2821

Anadolu Arapları Derneği Siyasi İşler Başkanı Mahmut Öcek, ve Siyasi İşler Başkan Yardımcısı Mahmut İbrahimoğlu Şafak Gazetesi’ne yaptığı ziyarette derneğin faaliyetlerini anlattı.

Anadolu’da yaşayan bir çok Arap’ın temsiliyeti ve kimliklerini kaybetmemeleri için faaliyet gösteren dernek hakkında bilgi veren Öcek,”Şanlıurfa nüfusunun yarısını oluşturan Arapları bir  çatı  altında  toplamak  için  ; Anadolu  Arapları  Derneği  kuruldu” dedi.

Öcek şunları kaydetti,”Birlik beraberliğin yanı sıra kültürel,  siyasi ve ekonomik olmak  üzere  tüm  haklarını  güvence  altına  almak  Korumak, kollamak ve  Geliştirmek  amacıyla  kuruldu”

“Siyasiler Arapların adını seçim zamanı anıyorlar”

Arapların adının siyasiler tarafından anılmadığını söyleyen Öcek,”Arapların kendilerini politik anlamda temsil edecek bir merci yok. Siyasi kanaat önderleri Arapların adını ancak Güneydoğu’ya geldikleri zaman anıyorlar”

“Türkiye’de çoğunluk bakımından üçüncüyüz”

İlerleyen süreçte siyasi oluşumun söz konusu olabileceğini, ifade eden Öcek şunları kaydetti,”Türkiye’de çoğunluk bakımından üçüncü olan bir etnik gruptur Araplar. Popüler siyasette Araplardan bahsedilmiyor. Ama biz sonraki süreçte adımızdan bahsetmeyenleri yok sayacağız. Araplara da temsili yet verilmeli. Gerek yerel, gerekse merkez yönetimlerde Araplar da söz sahibi olmalı. Biz 41 ilde örgütlenmemizi bitirdikten sonra siyasi oluşum da ilerleyen süreç içerisinde söz konusu olabilir”

kaynak: urfasafak.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com