Anadolu Araplarından Suriye ile ilgili basın açıklaması

Tarih savaşların şekillendirdiği bir olaylar silsilesidir. İnsanlar habil ve kabilden beri çeşitli gerekçelerle bazen haklı bazen haksız yere bir birleri ile savaşmıştır. Bütün dinler kültürler ve medeniyetler savaşın kuralları ile ilgili tezler üretmiş kurallar koymuştur. Ekseriyetle dinler ve medeniyetler savaşı yok etmenin yada belli sınırlara hapsetmenin yolunu aramışlardır. İnsanlık savaşı bilgi iletişim ve diyalogla durdurmanın peşine düşmüştür.

Araplarda İslam öncesi devirlerde haram aylar adı verilen savaş ve düşmanlığın bir kenara bırakıldığı maişet ticaret, ziyaret ve ibadetler için savaşın yasaklandığı kurallara sahipti. O devirlerde bile savaşamayanlara ve çocuklara dokunulmazdı. Teslim olan düşmana dokunulmazdı. İslamın gelişi ile birlikte savaş hukuku kuralları evrensel bir boyut kazanmıştır.

İslam başta savaşamayan ve teslim olanlar olmak üzere savaşta binaların hayvanların ağaçların ve ekinlerin tahrip edilmesini yasaklamıştır. Savaşı haklı savaş ve nefsi müdafaa sınırlarına çekmiştir. Tarihte o zamana kadar görülmemiş bir barış ve insancıl bir ortam oluşmuştu.

Günümüzde ağırlıklı olarak batı medeniyetinin savaşı sınırlandırma girişimleri batı medeniyetinin kendi eliyle darbelere uğramıştır. Batılı güçler savaş hukukundan yalnızca batılıları yararlandırarak savaş hukukuna en büyük zararı vermişlerdir.

Başta nükleer silahlar olmak üzere kimyasal ve biyolojik silahlar batının eliyle insanlığın başına bela edilmiştir. Atom bombasının yüzyıllar önce formülünü bilen Müslüman bilim adamlarını engelleyen ‘’zalimin eline geçerse zalimin hükmü daim olur’’ anlayışı günümüzde gerçeğe dönüştü.

Artık kitle imha silahları zalimlerin elindedir. Batı medeniyeti ve onun genetik kodlarını taşıyan doğulu bir çok devlet bu silahları mazlumların ve askerlerin üzerinde denemekten alıkoyacak bir güç kalmamıştır maalesef. 1. Dünya savaşı ile başlayan Japonya’ya atom bombası atılması ile devam eden ve yakın tarihte ırakta denenen kitle imha silahları 6 yıldır Suriye de süren insanlığın utancı olan savaşta da kullanıldı. Ölenlerin çoğunun çocuk ve savunmasız sivillerin olduğu bu saldırının failleri başta abd ve Rusya olmak üzere Esede destek veren Müslim garimüslim tüm güç ve ittifaklardır.

48b8d7dd-4c70-4ff2-98e6-c33ddb07af7d
Suriyede meydana gelen ahlaksız kıyımların karşılığı mutlaka olacaktır. Bu saldırılar küresel ve yıkıcı bir terör dalgası başlatabileceği gibi yeni bir Arap-İslam gücüde doğurabilecektir. Bizler Anadolu Arapları derneği olarak bu saldırıları sadece kınamanın kandırmaca ve acziyet olduğunun farkındayız. Bizler bu saldırılardan yüreği yanan herkese ortak bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Gelin bu çağrıyı gerçeğe dönüştürelim.

ESADA DESTEK VEREN ÜLKELERLE TÜM İLİŞKİLER KESİLMELİDİR. ESADA DESTEK VEREN ÜLKE VE OLUŞUMLARA AİT MAL VARLIKLARINA EL KONULMALIDIR. TÜRKİYEDE ESADIN YAPTIĞI KIYIMLARI DESTEKLEYENLERİN İNSANLIĞA KARŞI SUÇLAR KAPSAMINDA CEZALANDIRLMASI İÇİN GEREKLİ GİRİŞİMLER DERHAL BAŞLATILMALIDIR. SURİYELİ MUHALİFLERE KİTLE İMHA SİLAHI SALDIRILARINI DAHİ DURDURABİLECEK İMKANLAR VERİLMELİDİR. ARAP İSLAM ÜLKELERİ BİR DAHA AYNI SORUNLARI YAŞAMAMAK ADINA SİYASİ BİR İTTİFAKA GİTMELİDİR.

Unutmayınız ki Suriye de insan ölüyor, çocuklar öldürülüyor, insanlık ölüyor. İnsanlığımıza sahip çıkmak için daha kaç çocuğun kitle imha silahları ile ölmesi gerekiyor. Artık öldürenlerden merhamet beklemeyelim. Yaşayanlara merhamet edip önce bu ülkenin halkına sonra da tüm insanlığa sahip çıkalım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com