ANADOLU ARAPLARI HALEP KATLİAMINI KINADI

Anadolu Arapları Derneği Halepte Yaşanan Drama Sessiz Kalmadı.

Anadolu Arapları Derneği Gene Merkez ve İstanbul İl Teşkilatı İstanbulun en merkezi yeri İstiklal Caddesinde Galatasaray Lisesi Önünde Halep Katlimanı kınayan basın açıklaması yaptı.

“Halep Ölüyor, Sesine Kulak Ver” Sloganı ile toplanan sessiz çoğunluk Halepin sesine ses olmak için toplandı. Anadolu Arapları Derneği Genel Merkez Teşkilat Başkanı, Kadın Kolları Teşkilat başkanı ve dernek üyelerinin katıldığı Eylemde Basın Açıklamasını Anadolu Arapları İstanbul İl başkanı Sayın Abdulselam Köklü yaptı.

Köklü yaptığı basın açıklamasında şunları dile getirdi ;

“Malumunuz olduğu üzere Suriye 5 yıldır tüm benliğimize acıları, zulümleri, kayıpları, yasları, muhacirliği, tüm yıkıcı tahribatı ile sirayet eden bir savaş içerisindedir. Bu savaşta haklı ve haksızdan çok büyük güçlerin askeri tatbikatı ve silah deneme savaşlarına şahit oluyoruz.

Suriye Suriyelilerindir!

Ve fakat Cephede savaşan büyük güçler ve onların güdümündeki terör örgütleri gibi güçlerin hiç biri Suriye halkı adına orda bulunmuyor. Halkı topraksızlığa, yersizliğe, yurtsuzluğa mahkum etmiştir. Oysaki Suriye orda yaşayan halk için bir vatandır. Suriye’nin sahipleri olduğu gibi Suriye ile gönül bağı olan biz Anadolu Arapları gibi milyonlarca insan vardır.

Suriye savaşının ana odak noktalarından biri olan Halep bizim bilinçdışımızda, arkaik tarihimizde, var olma savaşımızda çok müstesna bir yere sahiptir. Şarkılarımızda, masallarımızda, atasözlerimizde hep Halep vardır, Halep’e methiyeler, Halep’i server alma, tarihi kaynaklarından beslenme vardır. Halep’e bağlılığımız kadar Şam’a ve idlip’e Rakka’ya, Deyrezzor’a, Lazkiye’ye ve tüm Suriye’ye de bağlıyız.

Sayın basın mensupları. Suriye’deki acı tablolar insan hakları temelli düşünüş ve sorgulayışa ne denli ihtiyaç olduğunu gözler önüne sermektedir. Kutsal toprakların enerji kaynaklarının ve deniz ticaret yollarının bu coğrafyada yer alması bu bölgeye avantajdan çok dezavantaj getirmiştir. Bu toprak işgalcilerin, din savaşçılarının cirit attığı topraklar olmuştur. Bu topraklarda istikrar sağlayacak büyük ve yerel bir gücün varlığı elzemdir. Türkiye halkının insani, vicdani ve birleştirici bir güç içerisinde yer alması bizim en büyük arzumuzdur. Dünyaya bağlılığın zavallı ve muannit bir belgesidir şu anda sessizliğimiz. Ağıtların insanoğlu olarak ayıbımız olduğunu unutmamak adına yapılan bu basın toplantısında siz değerli basın mensupları aracılığıyla sessizliğin çığlığa, karanlığın aydınlık yarınlara dönüştürülmesi için var gücümüzle haykırıyoruz. Halkımızdan bu konusunda pasif tutumunu bırakarak daha aktif bir şekilde tavır almasını bekliyoruz.” dedi.

Basın Açıklamasının ardından İstiklal caddesinde Dövizlerle yürüyen AAD grubuna Polis döviz taşımalarının ve Slogan atmanın yasak olduğunu belirtmesi üzerine Anadolu Arapları Dernek üyeleri sorunsuz bir şekilde dağıldı.

halep

 

 

 

15450954_1763777080615121_273354204_n

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com