2016 Dünya Arapça Günü Urfa’da Kutlandı!

Her yıl Anadolu Arapları derneği tarafından düzenlenen 18 Aralık Dünya Arapça günü bu yılda Urfa’da düzenlendi.

Programda vatandaşlar salonu doldururken açılış konuşmasını Şanlıurfa Şube başkanı Mahmut İbrahimoğlu Arapça yaptı, daha sonrasında Anadolu Arapları Derneği Genel Başkanı Ömer Uçak konuştu, Uçak aynı zamanda Anadolu Ajansına yaptığı açıklama da “Ülkemiz için aslında Arapça, İngilizce’den daha elzem bir dildir.” ifadelerini kullandı.

Program daha sonrasında Suriyeli çocuklardan oluşan koru grubu ile devam etti, Suriyeli çocukların Halep için söylediği şarkılar ise, hem çocukları hemde salondakileri vatandaşları gözyaşlarına bağladı.

Koro grubundan sonra Arab Şairlerin şiir okuması ile devam etti. Arapça söylenen şiirler  Suriye, Filistin, Irak ve ortadoğu’da yaşanan insanlık dramı ile ilgiliydi.

Anadolu Arapları Derneği tarafından Düzenlenen Dünya Arapça Günü programına Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Eyyübiye Belediye Başkan vekili İlhami Günbeği, Haliliye Belediye Başkan yardımcısı, Harran belediye başkan yardımcısı, Akçakale Eski Belediye Başkanı Ahmet Akay ve Başta Şanlıurfa, İstanbul, Mardin, Batman, Siirt illerinden gelen vatandaşlar katıldı.

Program sonunda Plaket takdiminde konuşan Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri Arap vatadaşlarla beraber olmaktan mutlu olduğunu, Kendisinin aslının da Arap olduğunu ifade etti.

Kaynak:http://www.urfahabertv.com/news/turkiyede-3defa-18-aralik-dunya-arapca-gunu-kutlandi

https://ruhaajans.com/2016/12/19/sanliurfada-18-aralik-dunya-arapca-gunu-kutlandi/

http://www.milliyet.com.tr/arapca-ingilizce-den-daha-elzem-sanliurfa-yerelhaber-1721302/

http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/10404656-arapca-ingilizceden-daha-elzem

sanliurfa-da-18-aralik-dunya-arapca-gunu-kutlandi img_0260

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com