18 Aralık Dünya Arapça Günü Kutlu Olsun

Bugün 18 Aralık. Türkiye de ve dünyada yaşayan Araplar için özel bir gündür. Bugün dünya Arapça günüdür. Yaklaşık olarak yüzyıldır anadilimiz Arapça bu memleketin tabelasından kitabından ve ruhundan silinmeye çalışıldı.

Ana dili Arapça olan toplumun % 12 sine rağmen ulusçu laik ve ırkçı yönetimler anadilimiz Arapçayı Türk milletinin beyninden ve kalbinden silmeye çalıştı. Onların başarısızlığı ve bizim başarımız olan anadilimizi korumanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.

Arapça ülkemiz, İslam alemi ve dünya için en önemli dillerden birdir. Arapçanın konuşulduğu coğrafyanın siyasi askeri ve iktisadi değeri ile Arapçanın dini, edebi ve tarihi önemi göz önüne alındığında herkesin bilmesi gereken bir dil olduğu ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde son yıllarda bunun farkına varılmaya başlanması bizi son derce mutlu etmektedir. Derneğimiz bu vesile ile her yıl 18 Aralık dünya Arapça günü ile 17-25 Aralık Arapça Haftasına bayram şenliği şeklinde yaşamaktadır.

Ancak Coğrafyamızda yaşanan elim hadiseler çeşitli riskler doğurmuş bugünü kutlamak için yapmak istediğimiz etkinliklere mâni olmuştur. Suriye’den ülkemize doğru yayılan terör dalgası toplantı yapmayı riskli hale getirmiştir. Son günlerde Filistin’e ve Lübnan’a yönelik artan işgal tehdidi ve özellikle dinimizin kutsal şehirlerinden biri olan Kudüs’e yönelen Siyonist ve emperyalist tehditler bizde ve halkımızda bir yas havası oluşturmuştur. Bu sebeplerle halkımızın anlayışına da sığınarak bu yıl 18 Aralık için özel bir etkinlik planlamadık.

Le tınse aslak ve lisenek diyor tüm Arapların ve Arapça sevdalılarının Arapça Gününü tebrik ediyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com